Pierwsze miesiące życia to szczególny czas dla nowonarodzonego malucha. Jest to dla niego całkowita zmiana otoczenia. Po 9 miesiącach w ciasnym i przytulnym brzuchu mamy, w którym przez cały czas było słychać bicie jej serca i było tak bezpiecznie, dziecko znajduje się w zupełnie nowym, obcym środowisku. Po porodzie maluch zaczyna być bombardowany przeróżnymi, bardziej i mniej miłymi bodźcami ze środowiska, a także musi przeciwstawiać się sile grawitacji. Dlatego to nic dziwnego, że czasami nie czuje się pewnie i zwyczajnie się boi.
Jako rodzic, masz możliwość zapewnienia maluchowi dogodnych warunków do wzrastania w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. W dużym stopniu to od Twojego zachowania zależy, czy jego rozwój będzie prawidłowy, dlatego w dzisiejszym wpisie mam dla Ciebie parę praktycznych wskazówek.
- Bądź blisko dziecka – nie bez powodu pierwsze miesiące po porodzie nazywane są „Czwartym trymestrem ciąży”. Przytulaj malucha i nie bój się, że „przyzwyczaisz” go do noszenia. Gdyby mógł się przyzwyczaić, to już dawno by to zrobił w brzuchu mamy 😊 To nieprawda, że noworodek czasami musi się wypłakać. Płacz negatywnie oddziałuje na organizm, bo powoduje wytwarzanie hormonu stresu. Uwierz, że maluch potrzebuje Twojej bliskości, tak samo jak mleka. Taka jest po prostu jego natura. Możesz spróbować nosić dziecko również w chuście. Przed rozpoczęciem przygody z chustonoszeniem, warto jednak skonsultować się z fizjoterapeutą lub doradcą noszenia (żeby mieć pewność, że pozycja malucha w takim sprzęcie jest prawidłowa).
- Stosuj zasady prawidłowej pielęgnacji. Zmieniaj rękę, którą nosisz dziecko. Podczas przewijania czy ubierania wykorzystuj dużo elementów obracania niemowlaka na boczki (dzięki temu unikniesz odginania się dziecka do tyłu). Nie podnoś dziecka ułożonego pleckami do podłoża, podtrzymując jego ciałko pod szyją i pupą. Jest to pierwszy krok do wzbudzenia strachu i wywołania prężenia. Zawsze najpierw przetocz malucha na boczek.
- Pamiętaj o dotyku! Ma on bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Masaż niemowlaka stymuluje rozwój ruchowy, usprawnia pracę serca i zmniejsza dolegliwości bólowe podczas kolki. A to tylko część jego zalet! Pamiętaj jednak, aby masowanie rozpocząć dopiero po wizycie u pediatry, który powie Ci, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań.
- Nie spiesz się! Dziecko wyczuwa, kiedy nie masz czasu i jesteś nerwowy. Opiekując się maluchem, rób wszystko powoli i daj mu czas na reakcję. Przetaczając dziecko na boczek, odczekaj chwilę, aby mogło przyzwyczaić się do nowego położenia i poczuć poszczególne elementy swojego ciała w przestrzeni.
- Podczas codziennej pielęgnacji mów do malucha, opowiadaj mu, co właśnie robisz. Dzięki temu zmniejszysz szansę, że dziecko się przestraszy i wzbudzisz jego zaufanie.
- Baw się z maluchem tak aby wspierać jego prawidłowy rozwój. W pierwszych tygodniach możesz wykorzystać delikatne kołysanie trzymając dziecko w pozycji fasolki. Dzięki temu będziesz stymulować układ przedsionkowy, popracujesz nad równowagą i czuciem ciała w przestrzeni, a jednocześnie będziesz blisko, zapewniając maluchowi bezpieczeństwo.
Wykorzystując te 6 wskazówek masz szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój swojego malca. Możesz zapobiec wystąpieniu nieprawidłowości rozwojowych (np. asymetrii ułożeniowej), jednocześnie dając dziecku szansę wzrastania w poczuciu bezpieczeństwa bliskości. Myślę, że warto 😊
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki nad dzieckiem albo szukasz pomysłów na zabawy wspierające jego prawidłowy rozwój, zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy 15% na mojego ebooka „Fizjodzidziuś. Przepis na udany rozwój w pierwszych miesiącach życia.” Premiera już 10 maja!
[mc4wp_form id=”104″]
Źródła:
- Pawlak A., Bartelmus E.: Pielęgnacja niemowląt jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej niemowląt. Rehabilitacja, 2012; 3: 27-30.
- Walowska J.: Wpływ masażu na rozwój niemowlęcia. Rehab Prakt, 2015, 4: 70-75.
- Zawitkowski P.: Mamo Tato Co Ty Na To?, Warszawa, Wydawnictwo Marceli Szpak, 2010.
2 Comments
Paulina
1 maja, 2021 7:08 amNajlepszy blog z jakim miałam doczynienia. Prosto, krótko i na temat, przejrzyście. Opieka nad maleństwem staje się o wiele łatwiejsza ❤️
FizjoMommy
1 maja, 2021 11:54 amBardzo mi miło! 🙂
Dodaj komentarz! :)