8 najczęściej wybieranych krzesełek do karmienia

8 najczęściej wybieranych krzesełek do karmienia

Jak wybrać dobre krzesełko do karmienia? Czy drogie zawsze znaczy dobre? W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam kilka wybranych krzesełek. Na grafikach możecie zobaczyć plusy i minusy każdego z nich.

Na wstępnie warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaka powinna być prawidłowa pozycja dziecka w krzesełku?

Maluch w krzesełku powinien siedzieć prosto i nie opadać na żadną ze stron. Część krzesełek ma regulowane elementy, które pozwalają dostosować ich ustawienie do aktualnej wielkości i postawy dziecka. Jeśli nie, można zwinąć mały ręcznik i wypełnić nim przestrzeń między ciałkiem dziecka a oparciem lub bocznymi brzegami krzesełka. Głowa dziecka powinna znajdować się w przedłużeniu linii tułowia. Ważna w kwestii tego, jak dziecko siedzi, jest również pozycja miednicy. Powinna znajdować się ona w położeniu neutralnym, tak, by maluch siedział na guzach kulszowych, a nie „zjeżdżał” z siedziska siadając na kości krzyżowej. Barki dziecka nie powinny być uniesione. Warto zwrócić także uwagę na kąt prosty w stawach biodrowych i kolanowych. Obie stopy powinny być oparte na podnóżku. Ważne jest to, aby wysokość podnóżka była regulowana (czasami regulowany jest tylko kąt nachylenia, co nie pozwala na uzyskanie kąta prostego w kolanach).

Dlaczego prawidłowa pozycja jest tak ważna w trakcie rozszerzania diety?

Prawidłowa pozycja dziecka jest istotna z uwagi na bezpieczeństwo w razie ewentualnego zakrztuszenia, co może się zdarzyć podczas rozszerzania diety. Właściwe ułożenie wszystkich elementów ciała wpływa na efektywne żucie i połykanie, a także umożliwia manipulację rączkami podczas posiłku.

Poniżej przestawiam Wam kilka wybranych krzesełek. Jeśli wybranego przez Was krzesełka nie ma w tym zestawieniu, spróbujcie porównać je do tych i w ten sposób ocenić, czy jest ono w porządku. Pamiętajcie też, że na początku rozszerzania diety dobre krzesełko do karmienia to takie, które służy tylko do karmienia 🙂

Podsumowanie

  • Jeśli chcesz mało wydać, kup Ikea Antilop (ale pamiętaj, żeby dokupić podnóżek).
  • Krzesełka Timba Safety 1st, Kinderkraft Enock i Ricokids Loni są bardzo podobne i wszystkie są bardzo dobre (jedyny minus to 3-punktowe pasy, ale 5-punktowe pasy nie są moim zdaniem warunkiem koniecznym).
  • Lionelo Cora i Chicco Polly Proges5 – podnóżek jest za nisko dla małych dzieci, regulacja kąta nachylenia podnóżka jest, ale dziecko nie będzie miało wtedy kąta prostego w stawach kolanowych (te modele mają też regulację kąta nachylenia oparcia, mogą służyć jako leżaczek, ale pamiętaj, żeby nie karmić dziecka w pozycji półleżącej).
  • Kinderkraft Fini – brak regulacji wysokości podnóżka, trzeba dorobić wyżej położony podnóżek w przypadku mniejszego dziecka.
  • Stokke Tripp Trapp – jest bardzo dobre, cena bardzo wysoka, ale wiele osób twierdzi, że to krzesełko jest tego warte).

P.S. 3-punktowe pasy bezpieczeństwa są minusem względnym (jeśli masz kontrolę nad dzieckiem w czasie, gdy siedzi w krzesełku, to 3-punktowe pasy raczej wystarczą).

A jeśli chcesz dowiedzieć się, czy do rozszerzania diety można posadzić dziecko, które samodzielnie nie przyjmuje pozycji siedzącej, kliknij tutaj.

1 Comment

  • Kasia
    2 maja, 2022 7:46 am

    Link pod „tutaj” nie działa. Artykuł bardzo pomocny:)

Dodaj komentarz! :)