Krzesełka do karmienia polecane przez fizjoterapeutkę dziecięcą – aktualizacja grudzień 2022

Krzesełka do karmienia polecane przez fizjoterapeutkę dziecięcą – aktualizacja grudzień 2022

Jak wybrać dobre krzesełko do karmienia? W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam kilka godnych uwagi krzesełek do karmienia.

Jaka powinna być prawidłowa pozycja dziecka w krzesełku?

Maluch w krzesełku powinien siedzieć prosto i nie opadać na żadną ze stron. Część krzesełek ma regulowane elementy, które pozwalają dostosować ich ustawienie do aktualnej wielkości i postawy dziecka. Jeśli nie, można zwinąć mały ręcznik i wypełnić nim przestrzeń między ciałkiem dziecka a oparciem lub bocznymi brzegami krzesełka. Głowa dziecka powinna znajdować się w przedłużeniu linii tułowia. Ważna w kwestii tego, jak dziecko siedzi, jest również pozycja miednicy. Powinna znajdować się ona w położeniu neutralnym, tak, by maluch siedział na guzach kulszowych, a nie „zjeżdżał” z siedziska, siadając na kości krzyżowej. Warto zwrócić także uwagę na kąt prosty w stawach biodrowych i kolanowych. Obie stopy powinny być oparte na podnóżku.

Dlaczego prawidłowa pozycja jest tak ważna w trakcie rozszerzania diety?

Prawidłowa pozycja dziecka jest istotna z uwagi na bezpieczeństwo w razie ewentualnego zakrztuszenia, co może się zdarzyć podczas rozszerzania diety. Właściwe ułożenie wszystkich elementów ciała wpływa na efektywne żucie i połykanie, a także umożliwia manipulację rączkami podczas posiłku.

Poniżej przestawiam Wam kilka wybranych krzesełek. Pamiętajcie też, że na początku rozszerzania diety dobre krzesełko do karmienia to takie, które służy tylko do karmienia. 🙂

Wszystkie krzesełka, które tu znajdziecie są godne uwagi, nie znajdziecie tu „antypolecajek”.

.

Na co zwracałam uwagę?

  • możliwość regulacji wysokości siedziska
  • obecność podnóżka (oparcie stóp na podnóżku wpływa na prawidłowe ustawienie miednicy, tułowia, głowy)
  • regulacja wysokości podnóżka – chodzi o regulację GÓRA-DÓŁ (czasami regulowany jest tylko kąt nachylenia podnóżka, co nie pozwala na uzyskanie kąta prostego w kolanach)
  • obecność pasów bezpieczeństwa – 3-punktowych lub 5-punktowych (3-punktowe pasy bezpieczeństwa są minusem względnym; jeśli masz kontrolę nad dzieckiem w czasie, gdy siedzi w krzesełku, to 3-punktowe pasy wystarczą); niektórzy rodzice w ogóle nie używają pasów, jest to kwestia preferencji i temperamentu malucha :)).

.

Warto zwrócić uwagę na krzesełka rosnące razem z dzieckiem. Można je później przekształcić w krzesełka dla przedszkolaka, starszaka, a często nawet dla osoby dorosłej. Przy każdym z tego typu krzesełek umieściłam maksymalne obciążenie.

Kwestia składania krzesełka – wiem, że dla wielu osób jest to ważne, jednak większość składanych krzesełek nie ma możliwości regulacji wysokości podnóżka i uzyskania u dziecka kąta prostego w kolanach.

.

1. ANTILOP IKEA – pamiętajcie, aby do tego krzesełka dokupić podnóżek (np. na Allegro lub OLX).

.

2. LIONELO FLORIS

.

3. BEBE CONFORT TIMBA

.

4. HAUCK ALPHA +

.

5. HAUCK BETA +

.

6. KINDERKRAFT ENOCK

.

7. BABY DAN DANCHAIR

.

8. CHILDHOME LAMBDA 3

.

9. KINDERKRAFT LIVY

.

10. MAXI COSI NESTA

.

11. NOMI BY EVOMOVE

.

12. CYBEX LEMO 2

.

13. STOKKE TRIPP TRAPP

.

14. LEANDER

.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, czy do rozszerzania diety można posadzić dziecko, które samodzielnie nie przyjmuje pozycji siedzącej, kliknij tutaj.

5 Comments

Dodaj komentarz! :)