Czy warto kupić matę piankową dla niemowlaka?

Czy warto kupić matę piankową dla niemowlaka?

Mata piankowa jest bezpiecznym miejscem do codziennej zabawy, umożliwia swobodną aktywność na odpowiednio twardym podłożu. Czy bez maty piankowej maluch może prawidłowo się rozwijać? Oczywiście, że tak! Jednak mata jest bez wątpienia gadżetem, który bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka :).

Co więcej, mata piankowa amortyzuje upadki – jest dość twarda i umożliwia swobodną aktywność, ale jednocześnie bardziej miękka niż panele czy płytki. Dodatkowym plusem jest to, że jest łatwa w utrzymaniu czystości – można przetrzeć ją mokrą szmatką, spłukać wodą, czasem nawet włożyć do zmywarki. Daje to dużą przewagę w porównaniu z wykładziną :).

A może kocyk zamiast maty piankowej?

Koc rozłożony na podłodze może sprawić, że w momencie utraty równowagi, maluch będzie musiał chwytać rączkami materiał, zamiast aktywnie się odpychać.

Jeśli Twój maluch nie lubi leżeć na brzuszku i szukasz sprawdzonych sposobów, jak go do tego zachęcić, przeczytaj ten wpis! Kliknij TUTAJ.

ODPOWIEDNIO TWARDA

Na odpowiednio twardej macie maluch nie będzie się zapadał, będzie mógł swobodnie poruszać się, odpychać się od podłoża, zmieniać pozycje. Na takiej macie będzie mu łatwiej niż na miękkiej kanapie.

NIEZBYT CIENKA

Na macie piankowej o grubości 1 – 1,5 cm maluchowi nie będzie za twardo, mata będzie amortyzowała upadki i chroniła przed zimnem.

NIEZBYT ŚLISKA

Zbyt śliska powierzchnia może utrudniać zmiany pozycji – maluchowi może być ciężko odepchnąć się rączkami w podporze, przejść z pozycji czworaczej do pozycji siedzącej, przemieścić się do przodu, utrzymać się i „nie rozjechać” w pozycji czworaczej.

WYKONANA Z BEZPIECZNYCH MATERIAŁÓW

Mata dla dzieci musi być wykonana z bezpiecznych materiałów – nie powinna zawierać m. in. formamidu czy ftalanów. Co więcej, powinna być bezzapachowa i musi spełniać europejskie normy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania.

Pamiętajcie, że maluchy biorą wszystko do buzi!

PUZZLE PIANKOWE – PLUSY I MINUSY

+ możliwość zabudowania maty o dowolnym rozmiarze i kształcie

+ możliwość zmniejszenia lub zwiększenia maty

+ możliwość dokupienia dodatkowych elementów w razie ich zniszczenia

+ możliwość zabrania kilku elementów np. na wakacje lub do dziadków

+ łatwość w utrzymaniu czystości z uwagi na możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce

_________________________________________________________________________________________

– możliwość wlania się wody lub innego płynu pomiędzy elementy maty

– możliwość oddzielania puzzli przez żądnego zabawy malucha

DYWAN PIANKOWY – PLUSY I MINUSY

+ brak możliwości wlania się wody pomiędzy elementy maty

+ łatwy w przechowywaniu i transporcie (zazwyczaj zwijany lub składany)

+ brak możliwości oddzielania poszczególnych elementów maty przez malucha

_________________________________________________________________________________________

– brak możliwości zbudowania maty o różnych kształtach i rozmiarach

– brak możliwości zmniejszenia lub zwiększenia maty

– brak możliwości zabrania ze sobą fragmentu maty na wyjazd

Polecajki mat piankowych znajdziesz w relacji wyróżnionej MATY PIANKOWE na moim profilu na Instagramie. Aby odwiedzić profil, kliknij TUTAJ.

Myślę, że w gąszczu wielu zbędnych gadżetów, które producenci proponują w ramach kompletowania wyprawki, mata piankowa jest czymś, co naprawdę warto kupić :).

A jeśli szukasz zabaw, które mógłbyś/mogłabyś zaproponować maluszkowi na takiej macie, zajrzyj do mojego sklepu. TUTAJ znajdziesz zabawy wspierające rozwój malucha 0-6 mies., a TUTAJ zabawy dla starszaka w wieku 6-18 mies.

3 Comments

 • Ania
  26 marca, 2023 11:11 pm

  Czy faktycznie puzzle piankowe można myć w zmywarce? Mamy bardzo podobne do tych ze zdjęć (ze Smyka) i trochę obawiam się czy nie zniszczą się w zmywarce przez wysoką temperaturę?

 • Kinga
  28 marca, 2023 11:26 am

  mam matę piankową z toyz, co prawda nie piore jej w zmywarce tylko zwykle przecieram wilgotną szmatką ale mój maluszek ma bezpieczną przestrzeń do zabawy i nie boję że coś się stanie jak będzie się ruszać bo mata jest dośc miękka

 • Aga
  30 marca, 2023 7:26 pm

  Jeśli ktoś chce alternatywy to polecam wejść na stronkę https://www.pakamera.pl/prezent-dla-niemowlaka-0-se3269.htm

Dodaj komentarz! :)