Już prawie każdy świeżo upieczony rodzic wie o tym, że od pierwszych dni życia warto kłaść niemowlaka na brzuchu. Ale dlaczego jest to ważne?
- Przebywanie na brzuszku jest ważne dla rozwoju ruchowego – leżąc na brzuszku, maluch wzmacnia gorset mięśniowy i pracuje nad lepszą kontrolą główki.
- Podczas leżenia na brzuszku i aktywnego podpierania się na przedramionach (a później na otwartych rączkach –> jest to wysoki podpór), dziecko wzmacnia mięśnie i przygotowuje się do trudniejszych aktywności, takich jak: obroty, pełzanie, czworakowanie, siadanie.
- Leżenie na brzuszku to jeden z elementów profilaktyki zniekształceń główki, która w pierwszych miesiącach jest bardzo plastyczna.
Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy próbujemy kłaść dziecko na brzuszku, a nasz maluch nie jest zadowolony…
- Może wynika to z faktu trudnej pozycji i zmęczenia.
- Może nie lubi leżeć na brzuszku z uwagi na nieodpowiednie podłoże (aby głowa uniosła się nad podłoże, dziecko musi pchnąć/podeprzeć się o coś twardego, dlatego trudno mu będzie zrobić to na miękkiej kołdrze).
- Może po prostu się nudzi (dla dziecka do 2-3 miesiąca życia najciekawsza jest twarz rodzica, jej mimika i dźwięki, które wydobywają się z ust. Warto więc pokazywać się dziecku na poziomie jego wzroku i we właściwej odległości, właśnie kiedy leży na brzuchu).
Dzisiaj pokażę Wam sprawdzone sposoby, jak zachęcić maluszka do leżenia na brzuszku.
1. RAZEM LEPIEJ!
Połóż dziecko na brzuszku na dość twardym podłożu (np. na piankowej macie). Ułóż się naprzeciwko dziecka w taki sposób, aby Twoje oczy znalazły się w tej samej linii, co oczy bobasa.
2. LUSTERKO
Połóż dziecko na brzuszku na dość twardym podłożu (np. na piankowej macie). Naprzeciwko dziecka ustaw lusterko.
3. BRZUCH DO BRZUCHA
Połóż się na plecach i ułóż dziecko w leżeniu na brzuszku na swojej klatce piersiowej. W razie potrzeby, pod swoją głową umieść poduszkę.
4. NA KOLANKU
Usiądź na macie i ułóż malucha w leżeniu na brzuszku w poprzek swoich ud.
5. MATA WODNA
Połóż dziecko na brzuszku na dość twardym podłożu (np. na piankowej macie). Przed dzieckiem ułóż matę wodną.
6. WAŃKA-WSTAŃKA
Połóż dziecko na brzuszku na dość twardym podłożu (np. na piankowej macie). Przed dzieckiem ułóż wańkę-wstańkę.
7. NA DUŻEJ PIŁCE
Połóż dziecko na brzuszku na dużej piłce gimnastycznej.
Dzienny czas leżenia na brzuchu powinien wynieść w sumie przynajmniej 30 minut. Im dziecko jest starsze tym ten czas powinien się wydłużać :). Ważne jest to, że dziecko w tym czasie musi być aktywne (spanie na brzuszku się nie liczy).
Jeśli jednak żaden ze sposobów się nie sprawdzi, warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni maluszka. Czasem zdarza się, że w ciele dziecka występują ograniczenia (np. kręcz szyi) lub maluch czuje się niestabilnie w pozycji leżenia na brzuchu (a może dodatkowo przewraca się z brzuszka na plecki?) i z tego względu nie toleruje pozycji leżenia na brzuszku. Warto to skonsultować i zapewnić dziecku wsparcie :).
Źródła:
- Inability of infants to push up in the prone position and subsequent development, 2018
- Tummy Time and Infant Health Outcomes: A Systematic Review, 2020
- Correlates of tummy time in infants aged 0-12 months old: A systematic review, 2017
- Objective measurement of tummy time in infants (0-6 months): A validation study, 2019
4 Comments
Fileona
10 marca, 2023 1:25 pmczęsto kładę syneczka na brzuszku i przed nim siadam z grzechotką sensillo którą ostatnio dostaliśmy w prezencie a jest ekstremalnie przeurocza wtedy utrzymuje jego zainteresowanie i wywołuję tak jego usmiecvh
FizjoMommy
23 marca, 2023 3:38 pmsuper! 🙂
Paula
26 stycznia, 2024 2:07 pmA co jeśli wszystkie te sposoby nie działają? Jesteśmy też po kosultacjach u dwóch różnych fizjoterapeutów, brak niepodległości w rozwoju typu wzmożone napięcia itd. Córka jest wymagającym bobasem, najchętniej cały dzień spędzałaby noszona na rękach. Brak mi pomysłów jak wydłużyć czas leżenia na brzuszku 🙁 skończyła 5 miesięcy, brak wysokiego podporu
Dodaj komentarz! :)