JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY POPRZEZ RUCH?

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY POPRZEZ RUCH?

Czy wiesz, że rozwój mowy jest związany z rozwojem ruchowym?
Ośrodek ruchowy mowy i ośrodek ruchów pisarskich ręki znajdują się blisko siebie w korze mózgowej!

Poprzez zabawę, często nie zdając sobie z tego sprawy, stymulujemy równocześnie rozwój ruchowy i rozwój mowy („Kosi kosi łapci…”, „Idzie rak…”).

Zabawy zwiększające sprawność rączek wpływają na doskonalenie ruchów języka, warg i żuchwy.

Rozwój motoryki małej zależy od rozwoju motoryki dużej, czyli sprawności w zakresie ruchów całego ciała (lub jego znacznej części).

Jedzenie rączkami to też bardzo wartościowy trening motoryki małej! 🙂

Rozwój mowy zależy również od prawidłowego odbioru bodźców z otoczenia, dlatego pamiętaj o zabawach sensorycznych. Jest nią np. „sensoryczne pudełko” – maluch ma za zadanie wyjmować z pojemnika różne przedmioty (o rozmaitych kształtach i fakturach), poznawać je za pomocą rączek i buzi, wspólnie z rodzicem je nazywać.

Co jeszcze możesz zrobić, aby wspierać rozwój mowy? Pamiętaj o codziennym czytaniu książeczek! 🙂

Pamiętaj, że ruch to zabawa, a dziecko rozwija się między innymi przed ruch (czyli poprzez zabawę)!

Przeróżne zabawy wspierające rozwój znajdziesz w moich e-bookach!

FIZJODZIDZIUŚ – PRZEPIS NA UDANY ROZWÓJ W PIERWSZYCH MIESIĄCACH ŻYCIA

W e-booku znajdziesz 30 zabaw dla malucha w wieku 0-6 miesięcy, a także wskazówki na temat przyjaznej pielęgnacji. To ponad 130 stron praktycznej wiedzy dla świeżo upieczonych rodziców. Tylko teraz z kodem rabatowym LATO15, Fizjodzidziusia zamówisz z 15% zniżką :). Kliknij TUTAJ, aby przejść do sklepu!

FIZJOZABAWY – WSPARCIE DZIECKA AŻ DO PIERWSZYCH KROCZKÓW

W e-booku znajdziesz propozycje zabaw dla dzieci, które uczą się takich umiejętności, jak: pełzanie, czworakowanie, siadanie, wstawanie i chodzenie. Każda zabawa została szczegółowo opisana i przedstawiona na fotografiach. Zabaw jest ponad 40! Tylko teraz z kodem rabatowym LATO15, Fizjozabawy zamówisz z 15% zniżką :). Kliknij TUTAJ, aby przejść do sklepu! E-book ma ponad 120 stron.

Dodaj komentarz! :)