Pełzanie to naprzemienny wzorzec ruchowy, który pojawia się w około 7. miesiąca życia dziecka. Zanim dziecko zacznie pełzać, musi doskonale opanować przenoszenie ciężaru ciała na boki w leżeniu na brzuchu podczas podporu na przedramionach, co dzieje się około 4. miesiąca życia.


Jak wygląda pełzanie?
Dziecko, podpierając się na łokciu jednej ręki i wewnętrznej stronie kolana nogi przeciwnej, unosi ciało nieco ponad podłoże i odpycha się paluchem nogi podporowej, przesuwając się do przodu.
Czy wiesz, że pełzanie nie jest obowiązkowym etapem rozwoju?
Jeśli występuje, to dążymy do tego, aby było ono prawidłowe. Przedłużające się pełzanie jednostronne nie jest pożądane. Ruch naprzemienny jest bardzo wartościowy, ponieważ wpływa na integrację obu półkul mózgowych.
Jeśli pełzanie wystąpi, prawdopodobnie nie będzie trwało długo i zostanie zastąpione przez czworakowanie.


Nieidealne początki pełzania?
Początki mogą wyglądać różnie, nie muszą być idealne, jednak należy zauważać zmieniającą się jakość i ważne jest to, aby poprzednie wzorce były wykonywane obustronnie (np. pivoty, amfibia).
Pivoty to obroty wokół osi pępka w leżeniu na brzuszku. Maluch porusza się jak wskazówka zegara (ale na obie strony).


Amfibia to pozycja podporu w leżeniu na boku. Maluch opiera się na przedramieniu i na stopie. Druga rączka jest „wolna” i przygotowana do zabawy. Maluch powinen potrafić podpierać się zarówno na prawej, jak i na lewej rączce.


Czas mija, a Twoje dziecko wciąż pełza jednostronnie?
Rozważ konsultację u fizjoterapeuty dziecięcego. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje dziecko miało wcześniej problemy z prawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego, asymetrię.
A może Twój bobas przemieszcza się, ale… do tyłu?
Nie martw się! Często taka aktywność poprzedza przemieszczanie się do przodu :).
Czy wiesz, że odpychanie się do tyłu wyprostowanymi rękami to RACZKOWANIE?


Jak możemy pomóc dziecku w nauce pełzania?
- zapewnijmy dosyć twarde podłoże (np. piankową matę) – na miękkim podłożu ruch jest o wiele trudniejszy
- pozwólmy maluchowi spędzać czas na macie
- pamiętajmy o układaniu dziecka na brzuchu już od pierwszych dni życia
- ograniczajmy czas, kiedy dziecko przebywa w foteliku samochodowym, leżaczku-bujaczku
- dbajmy o przyjazną pielęgnację
- bawmy się z dzieckiem w różnych pozycjach
Zasady przyjaznej pielęgnacji i propozycje zabaw czekają na Ciebie w moich e-bookach, które znajdziesz tutaj.






Źródła:
- Banaszek G., Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty, wydanie II, Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2002.
- Hellbrügge T., Hermann J. von Wimpffen, Pierwsze 365 dni życia dziecka: rozwój niemowlęcia, Warszawa, Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Promyk Słońca”, 1991.Orth H., Terapia metodą Vojty, wydanie II, „Elsevier Urban & Partner”, Wrocław 2011.
- Zukunft-Huber B., Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, wydanie II, „Edra Urban & Partner”, Wrocław 2015.
- Materiały z kursu „NDT-Bobath Basic”, prowadzący: Giezek R., Szmurło M., Zagrafou F., Padula K., Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Gdańsk 2019–2020.
3 Comments
Alicja
11 czerwca, 2024 6:21 pmWitam
Córka 5 msc lezac na brzuszku jedna rękę prawa zazwyczaj ma w powietrzu zgięta w lokciu lub w powietrzu macha nią dając do tylu ale potrafi się bawić na brzuszku obiema i też na nich podpierać. Czy to coś złego że tak robi ?
Kasia
22 listopada, 2024 7:43 pmSyn, 7msc.
Miał asymetrię ułożeniowa.
Dziś zaczął pełzać. Ale…. lewą rączke ma zgięta w łokciu a prawa wyprostowaną. I tak się zaczął przemieszczać, podpierając się na tej zgiętej. Pytanie, czy tak wyglądają początki i możliwe że zacznie używać też tej zgiętej ręki?
Przewroty robi na obie strony, amfibia też. Dziękuję
Paulina
8 stycznia, 2025 2:36 pmWitam, czy uzyskała gdzieś pani porady? Moja córka też tak własnie pełza.
Dodaj komentarz! :)