W jaki sposób siada dziecko?

W jaki sposób siada dziecko?

Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób dzieci osiągają pozycję siedzącą. Ważne jest to, aby pozwolić maluchom na swobodą aktywność na podłodze i dać im czas, aby samodzielnie uczyły się nowych aktywności. To zawsze lepsze rozwiązanie niż bierne sadzanie dzieci, które same nie potrafią przyjąć tej pozycji :).

Oto dwa często obserwowane sposoby przyjmowania pozycji siedzącej:

1. Przejście do siadu z pozycji czworaczej

Co dzieje się po kolei?

Czy wiesz, że maluch przechodząc z czworaków do siadu obciąża samodzielnie stópkę?

Oparcie stopy na podłodze wpływa na kształtowanie wysklepienia stopy i pozwala rozwijać siłę mięśniową potrzebną do przyjęcia pozycji stojącej. Maluch już teraz przygotowuje się do stawiania pierwszych kroczków!

2. Przejście do siadu z pozycji amfibii

Pozycja amfibii to pozycja aktywnego podporu bokiem. Dziecko przechodzi do tej pozycji z leżenia na brzuchu, kiedy chce uwolnić jedną rękę, żeby pobawić się zabawką lub rozejrzeć się po otoczeniu.

Co dzieje się po kolei?

Pamiętajcie o zapewnianiu dzieciom możliwości przebywania na podłodze :). Dzięki temu będą miały szansę testowania możliwości swojego ciała i odkrywania coraz to nowych pozycji!

A jeśli szukacie pomysłów na wartościową zabawę z maluchem w wieku 6-18 mies., znajdziecie je w moim e-booku „Fizjozabawy – wsparcie dziecka aż do pierwszych kroczków”.

Darmowy fragment e-booka możecie zobaczyć TUTAJ.

Dzięki zabawom w innych pozycjach (np. w leżeniu na brzuszku) dziecko wzmocni gorset mięśniowy i gdy tylko będzie gotowe… samo przyjmie pozycję siedzącą. Pewnie wykorzysta jeden z opisanych przeze mnie wyżej sposobów :).

Źródła:

  1. Banaszek G., Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty, wydanie II, Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2002.
  2. Hellbrügge T., Hermann J. von Wimpffen, Pierwsze 365 dni życia dziecka: rozwój niemowlęcia, Warszawa, Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Promyk Słońca”, 1991.Orth H., Terapia metodą Vojty, wydanie II, „Elsevier Urban & Partner”, Wrocław 2011.
  3. Zukunft-Huber B., Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, wydanie II, „Edra Urban & Partner”, Wrocław 2015.
  4. Materiały z kursu „NDT-Bobath Basic”, prowadzący: Giezek R., Szmurło M., Zagrafou F., Padula K., Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Gdańsk 2019–2020.

6 Comments

  • Karolina
    18 lutego, 2023 6:21 pm

    Witam. Mam pytanie, Córka zaczęła siadać jedna strona obecnie prawą, jaki czas zajmuje dziecku opanowanie siadu z dwóch stron? Pozdrawia

    • FizjoMommy
      18 lutego, 2023 7:28 pm

      Witam, zazwyczaj siad na drugą stronę pojawia się w przeciągu 2-3 tyg. Proszę obserwować maluszka :)))

  • Agnieszka
    18 lutego, 2023 6:24 pm

    Jejku dzień w którym syn usiadł był chyba najlepszy. To jest takie ułatwienie kiedy dziecko już samo siedzi bo można w kryzysie posadzić na parapecie i odetchnąć chwilę 🙂

    • FizjoMommy
      18 lutego, 2023 7:27 pm

      To prawda, u nas też od niedawna Szymek siada samodzielnie i dzięki temu potrafi zająć się dłuższą chwilę, bawiąc się w tej pozycji :))

  • Monika
    18 lutego, 2023 9:03 pm

    A siadanie z takiego jakby szpagatu? Czy to jest Ok? Syn jeszcze nie czworakuje, a zaczyna tak siadać właśnie z leżenia na brzuchu, rozsuwa nogi na boki robi jakby szpagat i na wyprostowanych rękach unosi tułów i siedzi, nie wiem czy to jest prawidłowy sposób?

    • Anna
      13 czerwca, 2023 10:18 pm

      Bardzo czekam na odpowiedź, moja córka zaczęła siadać tak sami, leży na brzuszku, rozsuwa nogi, robi wysoki podpór, odpycha się rączkami, robi szpagat i siada. Kręgosłup wyprostowany, czy się martwić?

Dodaj komentarz! :)