JAK WIDZI NIEMOWLAK? PIERWSZE ZABAWY ZE WZROKIEM

JAK WIDZI NIEMOWLAK? PIERWSZE ZABAWY ZE WZROKIEM

Zmysł wzroku jest jednym z gorzej rozwiniętych zmysłów u noworodków, jednak stanowi podstawę rozwoju społecznego i podstawę procesu uczenia się u dzieci.

Już od pierwszych dni życia dzieci są zdolne do spojrzenia na twarz rodzica i jest to najwcześniej zdobyta umiejętność społeczna noworodków.

Koordynacja wzroku z innymi gestami jest kluczowym elementem rozwoju. Często od fizjoterapeutów możemy usłyszeć zwrot „koordynacja oko-ręka”. Oznacza to, że bobas jest w stanie swoim wzrokiem dostrzec swoją rękę, uświadomić sobie, że ją ma i że może ją kontrolować.

Ta umiejętność oraz wiele innych koordynacji wzrokowo-cielesnych jest oceniana podczas badania niemowlęcia. W pierwszych tygodniach życia sprawdzamy umiejętność skupienia wzroku na naszej twarzy i czas, w jakim dziecko potrafi być z nami w kontakcie wzrokowym.

Oczywiście im młodsze dziecko, tym ten czas jest krótszy :).

ROZWÓJ WZROKU TO BARDZO CIEKAWA PRZYGODA!

Dziecko zaraz po urodzeniu widzi obraz bardzo rozmyty, rozmazany. To, co dostrzega jego oko, to jasne i ciemne kolory (kontrasty) oraz zarys kształtów.

Do 2-3 miesiąca życia dziecko patrzy „jednym okiem”. Dopiero w tym czasie mózg podejmuje próby łączenia obrazów z obu oczu.

Większość dzieci osiąga widzenie mniej więcej takie jak dorośli dopiero w okolicach 12 miesiąca życia!

W miarę dorastania, przyglądamy się zdolności podążania wzrokiem za zabawką, jak pracują gałki oczne, symetrii tej pracy, a następnie, czy dziecko potrafi pod kontrolą wzorku np. dosięgnąć do zabawki.

Istotą budowania relacji dziecka z rodzicem jest łapanie kontaktu wzrokowego już od pierwszych dni życia oraz próba utrzymywania go jak najdłużej i jak najczęściej. Mówienie do malucha musi odbywać się z udziałem wzroku.

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ KONTAKTU WZROKOWEGO? TO PROSTE – POPRZEZ ZABAWĘ!

Już w pierwszym miesiącu życia możesz bawić się z maluchem!

Taki maluch podczas wodzenia wzrokiem obraca również główkę. Po około 3 miesiącach zaczynają być widoczne izolowane ruchy gałek ocznych.

Ruch gałek ocznych jest pierwszym świadomym ruchem w rozwoju dziecka.

Ważna wskazówka – zabawkę trzymamy poniżej linii wzroku (nad klatką piersiową, nad pępkiem). Dzięki temu dziecko sprowadzi wzrok w dół i nie będzie odginać się do tyłu.

Podczas tej zabawy, zwracamy jeszcze uwagę na symetrię pracy gałek ocznych i główki. Chodzi o to, czy maluch potrafi podążać za zabawką, obracając główkę w prawo i w lewo :).

Więcej wartościowych zabaw dla takich maluchów znajdziecie tutaj.

Czy wiesz, że Twoja twarz jest najciekawszą częścią świata, jaką dziecko poznaje w pierwszych miesiącach życia? Twoja twarz jest ciekawsza od niejednej zabawki!

Twarz jest ciekawa z kilku powodów:

  • może wyglądać zupełnie inaczej rano i wieczorem
  • rusza się
  • wydobywa się z niej dźwięk (głos, słowa, wyrazy dźwiękonaśladowcze)
  • potrafi rozśmieszyć, ukoić stres
  • wyraża emocje, dzięki czemu dziecko uczy się różnych stanów emocjonalnych

Już od pierwszych dni życia nie mówisz do malucha, tylko z nim rozmawiasz. Niemowlę potrafi odpowiedzieć! Potrzebuje tylko czasu, na adekwatne zareagowanie na dźwięk naszego głowy, dlatego warto jest mówić, utrzymując kontakt wzrokowy i cierpliwie czekać na odpowiedź :).

Źródła:

  1. Chong E, Clark-Whitney E, Southerland A, Stubbs E, Miller C, Ajodan E L, et all, Detection
    of eye contact with deep neurtal networks is as accurate as human experts, Nature
    Communications (2020) 11:6386,
  2. Farroni T, Csibra G, Simion F, Johnson M H, Eye contact detection in humans from birth,
    PNAS, (2002), Vol. 99, No. 14, 9602-9605,
  3. Ganea N, Hudry K, Vernetti A, Tucker L, Charman T, Development of Adaptive
    Communication Skills in Infant of Blind Parents, Developmental Psychology (2016), Vol.
    54, No. 12, 2265-2273.

2 Comments

  • Patrycja
    6 marca, 2023 1:40 pm

    Co myśleć jeśli córka prawie 3m będąc na rękach czy w czasie karmienia nie chce łapać z nami kontaktu wzrokowego? Jak leży w łóżeczku czy gdziekolwiek – patrzy się, uśmiecha, na swoje odbicie w lustrze reaguje, na rękach u innych raczej potrafi się popatrzeć w oczy osoby trzymającej. Próbowałam szminki, okularów nawet i przeciwsłonecznych i nic, nawet na sekundę się nie zatrzyma jej wzrok na twarzy. Była profilaktyczna wizyta u okulisty też i nie ma żadnych problemów. Mocno mnie to martwi i smuci 🙁

    • FizjoMommy
      7 marca, 2023 1:24 pm

      Hej! Szczerze mówiąc martwiłabym się, jeśli nie łapałaby kontaktu wzrokowego w żadnej sytuacji. Jeśli łapie go leżąc w łóżeczku, śmieje się a np. podczas karmienia nie, to nie jest to raczej powód do obaw. Być może jeszcze ma problem, aby będąc skupiona na ssaniu, jednocześnie skupić wzrok na Twojej twarzy :). Spróbuj usiąść na kanapie lub na podłodze z nogami ugiętymi i ułóż małą w „rynience” między swoimi udami. Jej nóżki oprzyj na swoim brzuchu. To super pozycja to rozmów i prób łapania kontaktu wzrokowego. Może w tej pozycji będzie Wam to lepiej wychodziło :).

Dodaj komentarz! :)