Cześć! W dzisiejszym wpisie chciałabym opowiedzieć Wam o rowerkach biegowych i jeździkach. W obecnych czasach obserwuję wzrost świadomości rodziców na temat prawidłowego rozwoju dziecka i chęć jego wspierania. Producenci zabawek dla dzieci proponują bardzo wiele sprzętów, jednak często niełatwo jest ocenić, który z nich będzie wspierał rozwój malucha, a który niekoniecznie. W dzisiejszym wpisie chciałabym chociaż trochę ułatwić Wam to zadanie.
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: „Czy rowerki i jeździki „przeszkadzają” w rozwoju dziecka?”.
To zależy! Jeśli wybierzemy odpowiedni sprzęt (i w odpowiednim czasie!), to nie.


Kiedy można zaproponować dziecku jazdę na rowerku biegowym lub jeździku?
Wtedy, gdy DOBRZE radzi sobie z samodzielnym chodem. Rowerki biegowe i jeździki NIE SĄ przeznaczone dla dzieci niechodzących. Kiedy maluch nauczy się chodzić, dajmy mu jeszcze trochę czasu, aby zwiększył swoją stabilność i poczuł się pewniej. Stanie się to wtedy, gdy:
- zacznie węziej ustawiać stopy (zmniejszy swoją płaszczyznę podparcia),
- będzie chodził z opuszczonymi rączkami (rączki ustawione wysoko, zgięte lub zaciśniętymi piąstkami świadczą o poszukiwaniu stabilizacji),
- nie będzie często upadał.


Pamiętajmy, aby koniecznie kupić dziecku kask!
Jaka powinna być pozycja dziecka na rowerku/jeździku?
Dziecko powinno być wyprostowane (nie może być nadmiernie pochylone i kłaść się na kierownicy), kolanka powinny być lekko ugięte, a całe stópki oparte na podłożu.
Co z rowerkami na 3 kołach?
Rowerki 3-kołowe nie wykształcają rekacji równoważnych tak samo, jak rowerki 2-kołowe. Dodatkowy minus jest taki, że w przeciwieństwie do rowerków 2-kołowych, na rowerkach 3-kołowych są w stanie utrzymać się dzieci niechodzące, a nie jest to polecane. Niestety często skutkuje to nieprawidłowym ustawianiem nóżek. Pozwólmy dzieciom najpierw nauczyć się chodzić w prawidłowym wzorcu (a kiedy będą gotowe, zaproponujmy im rowerek 2-kołowy, dzięki któremu będą trenować równowagę i wzmacniać mięśnie).
Jakich rowerków i jeździków nie kupować?
Z brakiem regulacji wysokości siedziska. Jeśli siedzisko jest ustawione za nisko, maluch może nieprawidłowo ustawiać nóżki (co może skutkować ich koślawieniem lub szpotawieniem), nadmiernie pochylać się do przodu i niewłaściwie ustawiać miednicę.
Zbyt wysokie ustawienie siedziska może z kolei skutkować między innymi nieprawidłowym ustawianiem stóp (maluch będzie odpychał się na paluszkach i nie będzie prawidłowo przetaczał stopy), co wpłynie na nadmierne napięcie mięśni znajdujących się z tyłu nóżek i może zaburzać wzorzec chodu.
Możesz zdecydować się na rowerek/jeździk z brakiem regulacji wysokości siedziska, jednak dopasuj go wtedy do wzrostu dziecka i weź pod uwagę to, że nie posłuży on przez dłuższy czas.
Co z jeździkami o szerokim siedzisku, na 4 kołach?
Szerokie siedzisko wymusza ustawienie nóżek w dużym zgięciu i odwiedzeniu. Jest to sytuacja niezbyt zbliżona do fizjologicznego wzorca chodu. Dużym minusem jest również brak możliwości regulacji wysokości siedziska w większości takich sprzętów. Generalnie proponowałabym wybór jeździka z wąskim siedziskiem, jednak jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i parę minut dziennie pojeździ na jeździku z szerokim siedziskiem, prawdopodobnie nic mu się nie stanie. W granicach zdrowego rozsądku można przecież robić coś po prostu dla zabawy. Jednak nie wybierałabym takich jeździków jako coś, na czym dziecko jeździ codziennie podczas spaceru.


Pamiętajmy, żeby dawać dziecku czas i przestrzeń do wartościowej zabawy. Jazda na dobrze dobranym jeździku lub rowerku biegowym na pewno nie wpłynie negatywnie na prawidłowo rozwijającego się malucha, a wręcz przeciwnie – pozwoli mu pracować nad różnymi aspektami rozwoju. Dajmy dzieciom możliwość zdobywania nowych umiejętności i poznawania świata we własnym tempie. Bawmy się wspierając rozwój, ale nie przyspieszajmy go na siłę.


Jeśli brakuje Wam pomysłów na wartościowe zabawy z maluchem, zajrzyjcie do mojego ebooka „Fizjozabawy”, w którym pokazuję, jak wspierać różne aspekty rozwoju, wzmacniać ciałko malucha w różnych pozycjach, a przede wszystkim miło spędzać z nim czas, który tak szybko ucieka 🙂 Więcej o ebooku możecie poczytać tutaj.
Już teraz zapiszcie się do newslettera i odbierzcie rabat 5% na ebooka.
[mc4wp_form id=”104″]


Pamiętajcie, że wszystko, co niepokoi Was w związku z rozwojem Waszego dziecka, powinniście skonsultować ze specjalistą (np. pediatrą czy fizjoterapeutą dziecięcym). Każdą wątpliwość warto wyjaśnić z lekarzem. Moje wpisy mają charakter jedynie edukacyjny i informacyjny i nie zastąpią wizyty u specjalisty.
5 Comments
https://cn.com.ua/raznoe/2021/11/09/veliki-znizhki-pri-povnomu-servisi/
13 listopada, 2021 11:25 amLink exchange is nothing else except it is simply placing the
other person’s webpage link on your page at appropriate
place and other person will also do similar in support of you.
Sylwek
19 czerwca, 2022 9:09 amA co z hulajnogą scootandride? Czy polecasz? 😉
Magdalena
25 czerwca, 2022 10:20 amJakie umiejętności konkretnie dziecko musi nabyć żeby spróbować z rowerkiem biegowym? I co myślisz o hulajnodze trójkołowej?
Pozdrawiam😊
Dodaj komentarz! :)