Bezpieczny sen niemowlaka to temat spędzający sen z powiek niejednego rodzica. Dzisiaj mam dla Ciebie kilka porad, dzięki którym będziesz mógł/mogła wspierać rozwój swojego malucha, a jednocześnie troszczyć się o jego bezpieczeństwo.
1. Układaj niemowlaka do snu w pozycji na pleckach.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca układanie niemowląt do spania na plecach, ponieważ ma to związek ze zmniejszeniem ryzyka śmierci łóżeczkowej SIDS. Zalecenie dotyczy dzieci poniżej 1 roku życia, jednak szczególną uwagę powinieneś/powinnaś zwrócić jeśli Twój maluch jest wcześniakiem. Pamiętaj, żeby układać główkę malucha raz na jedną, raz na drugą stronę, żeby nie doprowadzić do jej jednostronnego spłaszczenia. Jeśli łóżeczko dziecka stoi przy ścianie i nie masz możliwości podchodzenia do niego raz z jednej, raz z drugiej strony, zmieniaj położenie główki dziecka w łóżeczku (co jakiś czas układaj główkę malucha „w nogach”). Dzięki temu dziecko będzie obracało główkę w różne strony, aby Cię zobaczyć.
2. Pozwalaj dziecku na sen w różnych pozycjach w ciągu dnia.
Możesz układać malucha do snu zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na boczkach (obu), jednak pamiętaj, że dotyczy to dziennych drzemek, kiedy masz dziecko na oku i możesz zainterweniować, jeśli np. przekręci się z boczku na brzuszek i ograniczy sobie dostęp powietrza. Jest to szczególnie ważne u niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji w łóżeczku.
3. Zrezygnuj z poduszek.
Poduszka nie jest niemowlakowi do niczego potrzebna. Po pierwsze, utrudnia obracanie główką, co może spowodować, że maluch będzie długo leżał z główką zwróconą w tym samym kierunku (a to z kolei może doprowadzić do pojawienia się spłaszczenia). Dużo łatwiej jest obracać główką, jeśli leży ona na w miarę twardej i płaskiej powierzchni. Po drugie, w przypadku przekręcenia się malucha na boczek/brzuszek miękka poduszka może sprawić, że jego buźka się w niej „zatopi” ograniczając dopływ powietrza.
4. Jeśli śpisz z maluchem w jednym łóżku, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- Nie podkładaj dziecku poduszki pod główkę.
- Ubieraj malucha w śpiworek (najlepiej na ramiączkach i z luźnym dołem – dzięki temu zapewnisz swobodę ruchów rączkom i nóżkom). Dziecko śpiące pod kołdrą nie będzie potrafiło się odkryć w przypadku zakrycia buzi.
- Wyrzuć z łóżka niepotrzebne poduszki, kocyki, pluszaki, zabawki i wszystkie inne przedmioty, które potencjalnie mogłyby uniemożliwić dziecku dopływ powietrza, gdyby się w nie zaplątał.
- Śpij z dzieckiem na średnio-twardym materacu – zbyt miękki materac/sofa/fotel mogą spowodować zapadnięcie się buźki w jego powierzchnię i zablokowanie dopływu powietrza.
- Nie przegrzewaj malucha, dbaj o optymalną temperaturę powietrza w sypialni i regularnie wietrz pomieszczenie, w którym śpicie.
- Zrezygnuj ze spania z dzieckiem, jeśli palisz papierosy (substancje smoliste osadzają się na Twojej skórze, ubraniach i włosach zwiększając ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowlaka).
- Nie śpij z dzieckiem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, silnych leków, środków odurzających lub czegokolwiek innego, co mogłoby uśpić Twoją czujność.
5. Nie stosuj klinów ani podwyższeń, nawet jeśli Twój maluch ma problem z refluksem.
Pozycja na pleckach jest naprawdę bezpieczna i wcale nie sprawia, że zwiększa się ryzyko zachłyśnięcia. Jeśli się o to boisz, ułóż malucha po karmieniu na chwilę na boczku, a po chwili przełóż go na plecki. W przypadku refluksu, kliny nie zmniejszają nieprzyjemnych dolegliwości u malucha (nie ma na to żadnych dowodów), a wręcz mogą sprawić, że treść żołądkowa, która się cofa spłynie w dół przełyku i będzie jeszcze bardziej drażniła przewód pokarmowy (dziecko będzie miało uczucie „zgagi”). Co więcej, spanie na klinie powoduje, że maluch zsuwa się, przyjmuje nieprawidłową, często asymetryczną pozycję i może się prężyć, aby próbować z tego klina „nie spaść”. W ciągu dnia, maluszka z problemami brzuszkowymi możesz układać w leżeniu na brzuszku (oczywiście mając go pod kontrolą).
Mam nadzieję, że uda Ci się wdrożyć te kilka zasad w Wasze codziennie życie i kwestia snu maluszka nie będzie już tak stresująca! 🙂
A jeśli chciałbyś/chciałabym dostawać ode mnie jeszcze więcej ciekawych treści, zachęcam Cię do zapisania się do newslettera!
[mc4wp_form id=”104″]
Źródła:
- Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii: https://www.standardy.pl/newsy/id/141, dostęp 20.04.2021.
- Poradnik opierający się na zaleceniach Niemieckiej Akademii do Spraw Dzieci i Młodzieży i Wspólnej Inicjatywy Rodzicielskiej Nagła Śmierć Niemowlaka, opublikowanych w broszurze „Optymalne otoczenie dla snu waszego niemowlaka”, 2015: https://www.praeventionskonzept.nrw.de/_media/pdf/Mutter_und_Kind/Materialien/Sicherer_Schlaf_Elternratgeber/14_09_15-Schlaf_Fold_poln__2015.pdf, dostęp 20.04.2021.
5 Comments
Iwona
24 kwietnia, 2021 6:51 amA jak z ustawianiem łóżeczka pod kątem? Wiele łóżeczek oferuje taką możliwość, materacyk jest ustawiony „w spadzie”.
Jak długo powinniśmy tak kłaść dziecko?
Zauważyłam, że synek w nocy przemieszcza się i spada na sam koniec łóżeczka (3msc).
FizjoMommy
27 kwietnia, 2021 6:36 pmWitam! Układanie dziecka w tym „spadzie” czy też na poduszce typu klin nie jest polecane. Dziecko się zsuwa, a próby utrzymanie się na klinie wywołują za dużo aktywności wyprostnej (mówiąc prosto, dziecko napina się, próbując „jakoś” się ratować). Również w przypadku refluksu klin wbrew pozorom nie spełni swojej funkcji, bo treść pokarmowa, która się cofnie, spłynie z siłą grawitacji i będzie drażniła przewód pokarmowy. Mleko tak czy siak będzie się cofało. Różnica polega na tym, że maluch nie uleje, a treść pokarmowa wywoła zgagę. Także ja jako fizjoterapeuta polecam jednak położyć malucha na płaskim materacyku bez żadnych wzniesień i poduszek typu klin.
Daria
12 września, 2021 9:29 amDzień dobry, a mogłaby Pani napisać coś nt. materacyków. Wybór jest tak duży, każdy poleca swój wyrób. Lateksowe, piankowe, gryczane, kokosowe, dwustronne, antyalergiczne i wiele innych. Bardzo podobał mi się wpis o krzesełkach do karmienia 🙂
Pozdrawiam, dziękuję Daria
Monika
26 września, 2021 1:06 amCzy za miękki materac może powodować niespokojny sen dziecka (niemowlaka)?
Sabina
14 maja, 2023 7:59 pmDzień dobry, a co w przypadku gdy logopeda zaleca klin,bo niemowlę 9 miesięczne śpi z otwartą buzią?
Dodaj komentarz! :)