10 ciekawostek na temat porodu naturalnego!

10 ciekawostek na temat porodu naturalnego!

Przygotowując się do porodu, pewnie czytaliście o różnicach między porodem naturalnym a cięciem cesarskim i o tym, jakie korzyści i cenne doświadczenia dla dziecka daje przejście przez kanał rodny. Oczywiście nie wszystkim kobietom udaje się rodzić naturalnie i pamiętajcie, że w żaden sposób nie determinuje to tego, jakimi jesteście Mamami. Bo jesteście najlepszymi, zawsze, bez względu na sposób porodu czy karmienia!

Dzisiaj przedstawiam Wam kilka faktów na temat porodu naturalnego. Są to kwestie cenne dla malucha, jednak pamiętajcie, że nie niezbędne :).

Ja urodziłam córeczkę siłami natury, jednak sama przyszłam na świat poprzez cesarskie cięcie, jestem zdrowa i mam najlepszą Mamę na świecie. Chciałabym, aby ten wpis miał charakter wyłącznie informacyjny i żeby żadna z Was już nigdy nie miała wyrzutów sumienia w związku z cesarskim cięciem (a wiem, że takich dziewczyn jest sporo). Są to wyłącznie ciekawostki :). Zaczynamy!

1. Każdy moment porodu jest wartościowy i przygotowuje maluszka do życia w zupełnie nowym świecie.

Cała akcja porodowa, wszelkie hormony napływające do dziecka od mamy i te, które wytwarza ciało dziecka pod wpływem działania np. skurczów porodowych, każda mała rzecz, która się dzieje w czasie trwania I okresu porodu, przygotowuje dziecko na życia w nowych warunkach.

2. Płuca przygotowują się do samodzielnej pracy.

Każdy skurcz macicy w I okresie porodu wywołuje ścisk ciała dziecka. Dzięki temu jego
płuca, które przez 9 miesięcy w łonie matki napełniały się wodami płodowymi, mogą zostać
z nich opróżnione. Przygotowuje to dziecko do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

3. Maluch aktywnie uczestniczy w porodzie.

Każdy skurcz macicy daje dziecku doświadczenie pobudzające jego układ czucia głębokiego, czyli pozwala bobasowi poczuć granice swojego ciała. Dzięki temu też dziecko jest napędzane do aktywnego uczestnictwa w porodzie.

4. Poród naturalny wpływa na odruch ssania i laktację.

Każdy skurcz macicy ściska kości czaszki dziecka, co jest związane z napięciem mięśniowym i odruchem ssania. To samo dzieje się, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Noworodek ma tak zbudowaną czaszkę, że jej kości nachodzą na siebie, aby główka
mogła swobodnie przedostać się przez macicę. Praca kości czaszki w porodzie jest cennym
doświadczeniem dla dziecka. Maluchy urodzone naturalnie mają mniejsze problemy z odruchem ssania, co przekłada się również na rozpoczęcie laktacji.

5. Pobudzenie odruchów posturalnych ułatwia dziecku przyjście na świat.

Zanim dziecko przejdzie przez kanał rodny, musi wykonać kilka „odgięć” głową, żeby właściwie się ustawić. Dzięki temu zostają pobudzane odruchy posturalne, które w dalszym przebiegu porodu ułatwią dziecku przyjście na świat.

6. Maluch otrzymuje od mamy dobre bakterie.

Przejście przez kanał rodny kobiety umożliwia zasiedlenie układu pokarmowego dziecka dobrymi bakteriami. Otarcie buzi dziecka o florę bakteryjną narządów rodnych matki wpływa bardzo korzystnie na budowanie odporności.

7. Poród siłami natury stymuluje zmysły dziecka.

Dzieci urodzone siłami natury są mniej narażone na wystąpienie zaburzeń przetwarzania sensorycznego w niemowlęctwie i w wieku przedszkolnym :). Poród naturalny pobudza narządy zmysłów maluszka. Ułożenie dziecka głową w dół stymuluje układ przedsionkowy, a skurcze macicy wpływają na rozwój czucia (powierzchownego i głębokiego).

8. Poród naturalny = mniejsza szansa na wystąpienie różnego typu zaburzeń w przyszłości :).

Poród naturalny wiąże się z mniejszą szansą wystąpienia u dziecka astmy, zaburzeń układu
oddechowego, cukrzycy typu I, alergii (w tym pokarmowych), zaburzeń układu pokarmowego, otyłości, a także z problemów w nauce i zaburzeń funkcji poznawczych.

9. Poród siłami natury to mniejszy stres dla malucha.

Skurcze porodowe pozwalają dziecku stopniowo przygotować się do przyjścia na świat. Wydzielana w dużych ilościach adrenalina podczas porodu sposobem zabiegowym, ma na celu jak najszybsze przygotowanie dziecka do życia poza łonem matki, ale może wydłużyć i utrudnić procesy adaptacyjne w pierwszych miesiącach życia.

10. Poród naturalny może wiązać się z bardziej optymalną pracą narządów u noworodka.

Noworodki urodzone naturalnie mogą prezentować lepszą pracę płuc i serca, mieć wyższe poziomy glukozy i żelaza we krwi, a także wyższą temperaturę ciała w porównaniu z noworodkami z cięcia cesarskiego.

Czasem dzieje się tak, że cięcie cesarskie wykonywane jest „na cito”, po jakimś czasie prób
rodzenia naturalnie. To też ma duże znaczenie dla dziecka, ponieważ do tego czasu doświadczyło już w pewnym sensie porodu naturalnego :).

Mamo, pamiętaj, że nieważne w jaki sposób rodziłaś. Każdy poród jest ogromnym wyzwaniem dla ciała i psychiki kobiety (i mężczyzny też – jeśli się nie przyznają, oszukują:). Najważniejsze jest to, że dałaś radę i jesteś najlepszą mamą swojego dziecka:).

Źródła:

 1. Izabela Dembińska, Rodzić można łatwiej
 2. https://www.rodzicpoludzku.pl/cesarskie-ciecie/kiedy-i-dlaczego-cesarskie-ciecie.html
  dostęp 16/12/2021
 3. Association between elective cesarean sectiona and infants’ developmental behaviors: a
  cohort study (2017)
 4. Prelabour caesaren section and neurodevelopmental outcome at 4 and 12 months of age: an
  observational study (2020)
 5. Effects on developmental outcomes after cesarean birth versus vaginal birth in Chinese
  children aged 1-59 months: a cross-sectional community-based survey (2019)
 6. Association between cesarean section and sensory integration dysfunction in preschool
  children:a prospectibe cohort study (2021)
 7. https://dziecisawazne.pl/porod-naturalny-a-ciecie-cesarskie/

Dodaj komentarz! :)